Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena
Sponzorované odkazy
O Alexanderovi McQueenovi se, stejně jako o Johnu Gallianovi, jehož profil, jsme vám nabídli nedávno, bezpochyb dá řici, že je geniálním módním návrhářem. Avšak na rozdíl o tvorby Johna Galliana jsou jeho kolekce temné, gotické a vždy jsou doprovázeny jakousi mysteriózností.
Zázračné dítě taxikáře
Alexander McQueen se narodil 17. března 1969 jako nejmladší syn taxikáře z londýnského East Endu. Již jako kluk vytvářel šaty pro své tři sestry, a tak se jeho designérská kariéra dala předpokládat. V šestnácti letech odešel ze školy a nastoupil do učení do prestižního britského krejčovství Anderson & Shepard, do jehož klientely patřil i Michajl Gorbačov a princ Charles. Poté odešel do slavné firmy Angels & Bermansem, jež navrhovala divadelní kostýmy. A právě tady se zrodil jeho nezaměnitelný kontroverzní styl plný gotických prvků a tajemnosti.
McQueen – Nejlepší britský návrhář roku 1996
Ve dvaceti letech pracoval chvíli pro návrháře Koji Tatsuna, ale již po roce odcestoval do Mílána, aby se stal asistentem Romea Gigliho. V roce 1994 se vrátil do Londýna, kde se příhlásil na prestižní módní univerzitu St.Martin's College of Art and Design, ze které později vyšel s magisterským diplomem v ruce. Jeho absolventská kolekce byla velmi dobře přijata jak módním publikem, tak kritiky, kteří ho označili za velmi slibného mladého návrháře, což potvrdil, když už v roce 1996, dostal ocenění „Nejlepší návrhář roku“, které pak získal ješte třikrát.
Alexander McQueen si samozřejmě chtěl svou prestiž udržet a i nadále šokovat. Což se mu dařilo, neboť jeho kolekce byly velmi teatrální a brutální. Byl znám pro svou kontroverznost a umění šokovat, proto si také vydobil přezdívku l'enfant terrible.
Givenchy
V roce 1997 převzal po Johnu Gallianovi místo hlavního designéra v módním domě Givenchy, avšak jego první haute couture kolekce totálně propadla a dokonce ani samotný McQueen o ní neměl zrovna valné mínění. Alexander McQueen se u Givenchy trochu zklidnil, ale i nadále do kolekcí přidával trochu ze své rebélie, která vyvrcholila na podzim roku 1998, kdy jednou z modelek předvádějících na McQueenově show, byla i slavná atletka, herečka a modelka Aimee Mullins, která má však již od prvního roku svého života amputovány obě nohy a svůj cat walk tedy zvládla s pomocí dřevěných noh, které vzbudily opravdu rozruch. Alexander McQueen zůstal u Givenchy až do roku 2001 a svůj odchod odůvodnil tím, že smlouva s Givenchy omezovala jeho kreativitu.
McQueen konečně svým pánem
V roce 2000 McQueen uzavřel partnerství se společností Gucci, která mu konečně poskytla tvůrčí volnost. Následovalo otevření vlajkových butiků v New Yorku, Londýně a Miláně. V roce 2003 byl na trh uveden McQueenův parfém „Kingdom“ a v roce 2004 pak jeho první pánská kolekce a kolekce brýlí. Od roku 2005 také spolupracuje se společností PUMA, pro kterou několikrát do roka navrhuje speciální kolekci tenisek. Před rokem se také McQueen jako vůbec první nárvhář spojil s kosmetickou firmou MAC's a jeho kolekce líčidel, inspirována Elyzabeth Taylor ve filmu Kleopatra, spatřila světlo světa 11. října 2007.
Alexander McQueen je jistě jedním z nejnadanějším a nejoriginálnějším návrhářem této doby a jeho módní přehlídky jsou vždy strhující a šokující podívanou.
Nejnovější články
Dámské cargo kalhoty – módní alternativa k džínům
20. září 2024
Vložky do bot: dbejte o zdraví vašich nohou
13. srpna 2024
5 tipů pro majitele butiků, jak založit vlastní značku džínové bundy
21. července 2024