Karl Lagerfeld – chameléon módního průmyslu / profil návrháře Karla Lagerfelda
Sponzorované odkazy
Originální, extravagantní ale přesto velmi krásné, ženské a hlavně nositelné jsou modely od jednoho z nejnadanějších a nejvlivnějších návrhářů druhé poloviny dvacátého století – Karla Lagerfelda. V módním průmyslu působí již přes čtyřicet let a za tuto dobu stihl spolupracovat s mnoha módními značkami jako Chloé, Fendi nebo aktuálně Chanel. Na počátku osmdesátých let vytvořil vlastní značku ** Karl Lagerfeld**, která se zaměřila na produkci parfémů a kolekčního oblečení.
Karl Otto Lagerfeldt (až později si změnil jméno na Lagerfeld, protože to prý „zní víc obchodně“) se zřejmě narodil 10. září rok 1933, tedy alespoň tak to stojí v jeho rodném listu, on sám ale tvrdí, že se narodil až o pět let později, v roce 1938. Dřívější datum však potvrdil i jeho třídní učitel a spolužáci v rozhovorech pro německý denik Bild am Sontag. To však mistru Lagerfeldovi nazabránilo v tom, aby letos pompézně oslavil své sedmdesáté narozeniny. Karl Lagerfeldt se narodil v německém Hamburgu jako jediné dítě Christiana a Elizabethy Lagerfeldtových. Otec pocházel ze Švédska a v Německu prorazil s výrobou kondenzovaného mléka.
Společně se svou německou matkou Karl emigroval v roce 1953 do Paříže, kde se začal pomalu vyvíjet jeho návhářšký talent, ačkoli on sám v té době o této kariéře nepřemýšlel, chtěl se totiž stát ilustrátorem a malířem. Osudnou se mu stala soutěž v roce 1955, ve které se Lagerfeld účastnil se svými návhrhy kabátů. Vítězství v této kategorii mu přineslo možnost pracovat u Pierra Balmaina. Pár let po svém vítězství řekl reportérovi: „Vyhrál jsem v kategorii kabátů, ale popravdě mám navrhování kabátů nejmíň ze všech. To, co opravdu miluji je navrhování malých černých šatů.“ Soutěže se tehdy účastnil i Yves Saint Laurent, který si odnesl první cenu v kategorii šatů. „Yves tehdy pracoval pro Dior. Ostatní mladí lidé, které jsem znal, pracovali pro Balenciagu a mysleli si o něm, že je to bůh, ale na mě žádný velký dojem neudělal,“ vzpomínal Lagerfeld v roce 1976.
V roce 1958, po třech letech strávených u Balmaina, začal pracovat u Jeana Patou, u kterého navrhoval dvě Haute Couture kolekce ročně po dobu pěti let. Jeho první kolekce, uvedená v červenci roku 1958, se nesetkala s velkým úspěchem, naopak byla dosti kritizována. I další Karlovy kolekce si nevysloužily dobrou kritiku, a tak Karl po pěti letech odchází od Patoua i od módního průmyslu. „Přestalo mě to tam bavit, tak jsem odešel a zkusil zase studovat, ale nebylo to ono, takže jsem následující dva roky strávil hlavně na plážích – myslím, že jsem tam studoval život.“ S pomocí peněz, které mu poskytla jeho majetná rodina, si zařídil malý obchod v Paříži. V té době často chodil k Madame Zereakian, turecké věštkyni Christiana Diora. Lagerfeld později řekl: „Předpověděla mi, že uspěju ve světě módy a parfémů.“
Jako nezávislý návrhář začal pracovat pro značky jako Mario Valentino, Repetto nebo Tiziani. Poslední jmenovanou značku dokonce proslavil natolik, že hvězdy jako Elizabeth Taylor či Gina Lollobrigida si tu podávaly dveře. V roce 1964 však Karl Lagerfeld začíná pracovat u Chloé a svými nápady a neotřelým stylem tak vrátil značce reputaci a ztracenou sílu. Karl pro Chloé navrhoval velice ženské, mladistvé, vzdušné šaty v éterických barvách jako stvořené pro víly. Ani na další spolupráci si Karl Lagerfeld nemohl stěžovat, tentokrát šlo o spolupráci se sestrami Fendi, pro jejichž módní dům navrhoval kabelky, zavazadla a jiné doplňky. V roce 1982 se stal uměleckým ředitelem domu Chanel a tuto pozici si drží i do dnes. O dva roky později představuje světu svou vlastní řadu nazvanou Karl Lagerfeld, pod kterou navrhuje šaty i dnes.
Nebyl by to Karl Lagerfeld, aby kolem něho nepanovalo vždy nějaké to pozdvižení. Například na začátku devadesátých let oslovil několik striptérek a bývalou italskou pornohvězdu Moanu Pozzi, aby se jako modelky zúčastnily přehlídky jeho černobílé kolekce, což zapříčinilo, že Anna Wintourová, americká šéfredaktorka časopisu Vogue, během této přehlídky vstala a odešla. Lagerfeld vytvořil také několik legendárních módních kousků, jako např. jeho „sprchové šaty“ s motivem tryskající vody vyšitým z korálků, netradiční vyjížďkové šaty a samozřejmě množství výjimečně výstředních klobouků. Na módní akci v Lincolnově Centru v New Yorku se Lagerfeld v roce 2001 stal spolu s Calvinem Kleinem terčem dortového útoku členů organizace pro ochranu zvířat PETA, protestujícím proti nošení pravých kožichů. Lagerfeld se také proslavil svou neuvěřitelou změnou tělesné váhy – během třinácti měsíců shodil skoro padesát kilogramů. „Prostě jsem se najednou chtěl oblékat jinak, chtěl jsem nosit věci od Hedi Slimane,“ řekl. „Ale tyhle střihy, předváděné velmi, velmi hubenými mladými modely a ne muži mého věku, mě donutily shodit 47 kg. Trvalo mi to přesně třináct měsíců.“ Dietu Lagerfeldovi přesně na tělo vytvořil Dr. Jean-Claude Houdret. Z jejich spolupráce pak vzešla kniha The Karl Lagerfeld Diet.
O Karlu Lagerfeldovi je také známo, že rád spolupracuje i s popovými umělci, a tak v roce 2004 navrhnul několik modelů pro celosvětové turné zpěvačky Madonny a podobně taktéž spolupracoval na modelech pro koncertní tour Showgirls australské zpěvačky Kylie Minogue. Téhož roku vytvořil dámské i pánské modely pro švédskou oděvní značku H&M. Tato limitovaná série byla ve vybraných obchodech uvedena 12. listopadu 2004 a za pouhé dva dny musela H&M oznámit, že téměř všechno toto zboží bylo vyprodáno.
Karl Lagerfeld je bezesporu jedním z nejtalentovanějších návrhářů dneška a jeho postava s bílými vlasy, neodmyslitelnými brýlemi a černobílými šaty udělala do světy módy nesmazatelný otisk.
zdroje: http://www.fashion-forum.org/…gerfeld.html, wikipedia
Nejnovější články
Dámské cargo kalhoty – módní alternativa k džínům
20. září 2024
Vložky do bot: dbejte o zdraví vašich nohou
13. srpna 2024
5 tipů pro majitele butiků, jak založit vlastní značku džínové bundy
21. července 2024