Christian Dior - tvůrce „nové ženy“/ profil francouzské módní ikony DIOR
Sponzorované odkazy
Christian Dior je snad nejúspěšnějším modním domem na světě, vždyť butiky Dior najdeme od Paříže přes Tokio a Honolulu až v indickém Dílí. Milióny žen touží po jeho krásných kabelkách, okouzlujicích botách, smyslném oblečení a v neposlední řadě po výjimečných parfémech. Představme si dnes značku, kterou kromě samotného zakladatele Christiana Diora, proslavili takoví návrháři jako Yves Saint Lorent, Gianfranco Ferré nebo John Galliano.
Christian Dior se narodil 21. ledna roku 1905 ve městě Granville na pobřeží Normandie, a to jako druhé z pěti dětí zámožného průmyslníka Alexandra Louise Maurice Diora. Vyrůstal v období Belle époque, což ho velmi inspirovalo, a tak se již od útlého dětství věnoval hudbě, kresbě a navrhování divadelních kostýmů. Ačkoli Christian toužil po studiu architektury, na přání svých rodičů se zapsal na prestižní Ecole des Sciences Politiques, aby zde získal titul v politologii a byl, jak doufali rodiče, připraven pro diplomatickou kariéru. Vše po čem Christian toužil bylo ale umění, a tak roku 1926 školu opouští bez diplomu a s pomocí peněz od otce si otvírá galerii, ve které vystavuje díla Picassa, Dalího či Mattise. Bohužel hospodářská krize roku 1930 ho přinutila galerii zavřít. O rok později mu umírá matka a jeho otec je finančně zdiskreditován. Rodinná vila v Granville, která dnes slouží jako muzeum, byla prodána radnici.
Po dalších pár let se Dior živil prodáváním svým návrhů šatů a klobouků módním domům jako Nina Ricci či Cristóbal Balenciaga, když konečně roku 1938 získal práci jako modelista u švýcarského tvůrce Roberta Piqueta a jeho dámský černobílý pepitový kostým se stává bestsellerem. Když v roce 1939 začala druhá světová válka Dior sloužil na frontě jako důstojník až do francouzské kapitulace. Poté mu bylo nabídnuto místo u Luciena Lelonga a zbytek války tak Dior strávil tvořením návrhů pro manželky nacistických důstojníků a francouzských kolaborantů. V roce 1946 se seznámil s Marcelem Boussacem, tzv. králem bavlny, který v Diorovi ihned spatřil talent a neváhal investovat do jeho prvního salónu na Avenue Montaigne 30 v Paříži, která je doposud jeho sídlem. Ředitelem studia jmenuje Raymonde Zehnackera a prvním krejčím je Pierre Cardin.
V roce 1947 Dior představil svou první kolekci, která nesla jeho jméno. Vědom si módní situace po válce, představil tzv. New look, který vymanil dámskou módu z neohebných parametrů války a velebil krásu ženských tvarů. Diorovy šaty měly vosí pás, zdůrazněné poprsí, úzká ramena a odhalená kolena. Šaty, které byly připomínkou Belle Epoque. Takové, jaké nosila jeho matka na začátku 20. století.
Od tohoto okamžiku se stává mezinárodně známou osobností. Po založení salónu a vytvoření první kolekce zakládá také společnost na výrobu parfémů. Jeho první vůní se stal parfém Miss Dior. V 50. letech jeho tvorba představuje padesát procent francouzského exportu (!!!).
I když měl Dior obrovský úspěch a věhlas, uvědomoval si, že je potřeba rozšířit značku do celého světa a tím upěvnit jeho pozici ve světě módy i obchodu, a tak v roce 1954 otvírá svůj první mimofrancouzský butik v New Yorku a prodává licence do celého světa.
V roce 1957 Christian Dior náhle umírá během svého pobytu v lázeňském městě Montecatini v Itálii. Co však způsobilo jeho smrt je více než nejasné. Podle některých zpráv se říká, že umřel na infarkt poté, co mu zaskočila rybí kost při obědě, podle časopisu Time prý na infarkt po hře v karty a podle Diorovy známé Alexis von Rosenberg na infarkt po vyčerpávajícím sexuálním styku.
Smrt Christiana Diora však v žádném případě neznamenala konec úspěšného módního domu. Hned po mistrově smrti se taktovky ujal slavný návrhář Yves Saint Laurent, kterého v roce 1960 střídá Marc Bohan, který vštěpuje do kolekcí svůj konzervativní styl, a to až do roku 1996, kdy nový majitel společnosti, magnát a prezident finanční skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), Bernard Arnault, povolává do uměleckého vedení mladého brita Johna Galliana, který vedl módní dům Givenchy. Svoji první róbu u Diora navrhnul Galliano pro princeznu Dianu, která v ní přišla na výstavu k 50. výročí založení domu Christian Dior v MoMa muzeu v New Yorku.
Od roku 1996 se počet Dior butiků po celém světě rozrostl až na stošedesát, z nichž jeden můžete najít také v Praze na Pařížské ulici. Přirozeně také obraty zvyšují své číslo, v první polovině tohoto roku, činil obrat společnosti 329 miliónů eur. Za úspěchem značky stojí neotřelá nápaditost, která je občas vedena až do extrémů, kvalita a umělecký duch, které spolu s výborným finančním vedením zajišťují jeho plynulost a trvání.
Zdroje: wikipedia, http://www.magazin.cz/…ristian-dior,
http://www.designmuseum.org/…ristian-dior
Fotky: www.diorcouture.com
Nejnovější články
Dámské cargo kalhoty – módní alternativa k džínům
20. září 2024
Vložky do bot: dbejte o zdraví vašich nohou
13. srpna 2024
5 tipů pro majitele butiků, jak založit vlastní značku džínové bundy
21. července 2024