Levi's Jeans – jak a kde vznikly džíny? / Profil značky Levi Strauss

Levi's Jeans – jak a kde vznikly džíny? / Profil značky Levi Strauss

16. srpna 2008, Levi Strauss, džíny Levis, oblečení Levis, levistrauss.com, Levis Jeans, Levis 501

Sponzorované odkazy

Historie jeans

Snad každý, kdo se alespoň trochu pohybuje a vyzná v módě, pozná nezaměnitelné označení džínů Levi's, kterým je koňský pár a červené poutko na zadní kapse.Džíny Leviho Strausse už 135 let nosí všechny generace a z původních kalhot pro horníky, se stal nepostradatelný základ šatníků obyčejných lidí i celebrit.

Levi Strauss, zakladatel firmy, se narodil 26. února v roce 1829 ve městě Buttenheim v Německu Hirschovi Straussovi a jeho druhé ženě Rebece Hans Straussové. Hirsch se zabýval textilním zbožím a měl již čtyři děti se svou první ženou, která zemřela o několik let dříve. Levi (vlastním jménem Loeb) a jeho starší sestra Fanny byli posledními Straussovými dětmi, jelikož Hirsch v roce 1845 podlehl tuberkulóze.

O dva roky později, když bylo Loebovi čtrnáct let, emigroval společně se svou matkou Rebeccou a svými dvěma sestrami do New Yorku. Tam se setkali s jeho bratry Jonasem a Louisem, kteří tam odcestovali již dříve a začali obchodovat s textilním zbožím. Loeb se začal učit obchodovat od svých bratrů. Později začal sám s různým zbožím cestovat přes celé Kentucky. Roku 1850 byl znám jak u své rodiny, tak u zákazníků jako „Levi“.

Levi Strauss & Company

Když zprávy o Californské zlaté horečce dorazily i na východní pobřeží, rozhodl se mladý Levi odcestovat do San Francisca, aby vydělal jmění. Nikoliv však rejžováním zlata, ale prodáváním materiálu horníkům, kteří denně do velkého města přijížděli, aby se vyzbrojili, než odjedou na zlatá pole. Zakládá zde se svým švagrem firmu Levi Strauss & Company, která se zabývala výrobou hrubého plátna na stavbu stanů a plátěných krytů na vozy. Brzy si však všiml, že horníci i zlatokopové potřebují kalhoty, které vydrží i v tak drsných podmínkách, které na zlatých polích a v dolech panovaly, a tak začal vyrábět kalhoty z krepové bavlny dovážené z Francie, jež se nazývala „serge de Nimes“ (krep z Nimes). A právě to „de nimes“ dalo jméno dnes snad nejpopulárnější látce na kalhoty – denimu. Strauss skupoval ten nejpevnější francouzský denim, na který narazil, a poté posílal plátna krejčím, kteří je sešívali do tvaru montérek. Slangový výraz pro tyto kalhoty byl „jeans“, odvozený od levnějšího bavlněného materiálu, který byl vyráběn v Janově v Itálii – francouzský název pro Janov je totiž Genes.

V roce 1872 Leviho kontaktoval dopisem známý nevadský krejčí Jacob Davis, jenž byl jedním ze Straussových pravidelných zákazníků, kupoval si od něj sukna, látky a používal je pro své výrobky. V dopise popisoval v té době již prosperujícímu obchodníkovi zajímavý způsob výroby kalhot. Jacob Davis přišel s nápadem, jak se vyhnout problému krátké životnosti kapes, které byly pro práci nejen horníků a zlatokopů nezbytné. Začal spojovat vrchní rohy kapes nýtky a přidal také kapsový stehový design. Davis však neměl dost peněz, aby si tento způsob patentoval, tak předpokládal, že Levi zaplatí papírování a že vyjdou s patentem společně. Levi byl z toho nápadu přímo nadšený a patent byl uznán oběma mužům 20. května roku 1873. Toto datum se dodnes považuje za zrození džín.

S koncem 19. století začal Levi pomalu ustupoval od každodenního pracovního vytížení a tíhu podniku postupně přenechával svým synovcům. Levi, tehdy již šedesátiletý obchodník, se začal věnovat jiným obchodům. Mimo své úspěšné působení v textilním průmyslu byl také ředitelem Nevadské banky, Liverpoolské a Londýnské pojišťovací společnosti a mnoha dalších.

V pondělí 22. září roku 1902 si Levi začal stěžovat na zdraví, ale už 26. v pátek se cítil natolik dobře, že se zúčastnil rodinné večeře. Následující noc se mu stala osudnou. Jeho poslední slova byla: „cítím se tak příjemně, jak za takovýchto okolností můžu". Poté v klidu a míru zemřel.

Levi's Jeans 501 – první jeans

První Levi's Jeans dostaly číslo 501, a ačkoliv jsou dnes jen jedním z tisíců modelů džínů, stále jsou považovány za klasiku, která nezklame a spousta konkurečních firem na výrobu džinů se je snaží imitovat. Po druhé světové válce se Levi's jeans poprvé objevily i v Evropě a „levisky“ také poprvé musely bojovat o prim s novými značkami jako Wrangler a Lee. Úspěch Levi's jeans také podpořily slavné hvězdy a miláčci ženského publika Elvis Presley a James Dean, kteří se objevovali v nových džínách padnoucích na tělo, a tak ještě více podpořili mánii, která okolo „levisek“ vznikla. Levi's Jeans se postupem času začaly upravovat, tak, aby co nejlépe vystihovaly dobu, a tak se experimentovalo s různými střihy, délkami i barvami, do materiálu byla později přidána Lycra, která ještě více zlepšila pohodlí a tvar na těle. Levi Strauss však nezůstal jen u výroby kalhot, později přibyly minisukně, bundy, vesty i košile.

Novým ředitelem firmy je Robert Haas s rodinou, který tak dál pokrčuje v práci Leviho Strausse a Jacoba Davise. Firma za 135 let působnosti stačila expandovat do 110 zemí světa a rok co rok také vzrůstá i její zisk, vždyť od roku 2002 do roku 2005 vzrostl čistý zisk ze 7,3 miliónů na 155, 9 miliónů dolarů. Firma Levi Strauss & Company však neusíná na vavřínech, naopak úspěchy ji ženou dopředu a inspirují k novým kolekcím, při jejichž tvorbě se největší význam přikládá etnickým a kulturním odlišnostem a způsobu života.

zdroje: www.levistrauss.com, wikipedia, www.dreamlife.cz

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu